Ludrová

Medzi Ružomberkom a dedinou Ludrová stojí osamotený kostol. Okolo kostola kedysi vraj stála dedinka, ktorej obyvatelia utiekli pred Tatármi do hôr a viac sa nevrátili.

Kostol je tradičná ranogotická stavba s plochostropnou loďou, štvorcovou svätyňou a obdĺžnikovou sakristiou na severnej strane. Svätyňa má nízku krížovú klenbu s masívnymi rebrami. Triumfálny oblúk má nepravidelnú, slabo lomenú archivolu. Koncom 15.storočia loď rozšírili o južnú predsieň a k západnej fasáde pribudovali rozložitú vežu štvorcového pôdorisu.

Stredoveké nástenné maľby vytvorené technikou fresco secco pokrývajú vo dvoch vrstvách steny aj klenbu celej svätyne a v jednej vrstve vnútorný pás triumfálneho oblúka i časť severnej steny lode (okrem maľovaného konsekračného kríža pod postavou sv. Margity). Na vonkajšej východnej stene svätyne sa takisto zachovali stopy po stredovekej polychrómii. Pri vhodnom osvetlení sa dá ešte identifikovať mohutná postava sv. Krištofa. Na klenbe je zobrazený posledný súd, 12 apoštolov, korunovácia Panny Márie, na stenách výjavy zo života a utrpenia Spasiteľa. Pozoruhodný je aj bohostánok v stene svätyne (pastofórium: níša na uschovávanie oltárnej sviatosti, vyskytujúca sa len vo veľmi starých kostoloch).

Podľa legendy je pod kostolom pochovaný majster templárov Gottfried Herberstein, zosnulý náhle na svojej vizitačnej ceste v templárskom kláštore na neďalekom vŕšku Mníchu, s ktorým bol kostol, podľa povesti, spojený podzemnou chodbou. Sú náznaky, že podzemná chodba vedie tiež južným smerom na pahorkovitú vyvýšeninu zvanú Čereny, ktorá leží medzi Liptovskou Štiavnicou a Ludrovou a kde sa nachádza i pozoruhodný vchod do podzemia.